Kedi BakımıKedi

Eve Yeni Gelen Kedinin İhtiyaçları Nelerdir?

Eve yeni bir kedi geldiğinde bu durum bir bebek evlat edinmek gibidir. Onu hayatı boyunca hiç büyümeyecek bir bebek olarak görün ve eve adaptasyonu süresince ona bu şekilde davranın. Kediniz eve gelmeden malzemelerini almış olursanız daha iyi olacaktır. Öncelikle kediyi kendi eşyalarıyla tanıştırın ve sonra evin geneliyle tanıştırabilirsiniz. Evinize gelen bu yeni bebeğin ihtiyaçları olacak ve bu ihtiyaçları karşılamanız için almanız gereken bir takım malzemeler bulunmakta şimdi bu malzemelerin neler olduğuna ve ne için kullanılacağına bakalım.

Taşıma Çantası

Taşıma çantası kedinizin sadece bebeklik döneminde değil büyüdüğünde de kullanacağı önemli bir ihtiyaçtır. Taşıma çantasını veteriner ziyaretlerinde yada misafirliğe giderken kullanabilirsiniz arıca taşıma çantası kedinizin kendisini güvende hissetmesini sağlıyacaktır. Ama taşıma çantası alırken dikkat etmeniz gereken şeyler var. Taşıma çantasının hava alabilir, rahatça temizlenebilir , ve belli ebatlarda olacak şekilde almalısınız. Kedinizi taşıma çantasına alıştırmak içinde ödül maması kullanabilirsiniz.

Mama ve Su Kapları

Mama ve su kapları yavru kedinin ulaşabileceği yükseklikte olmalıdır ayrıca mama ve su kaplarının kolay temizlenebilir olması hijyenik olarak daha iyidir. Bazı kedilerin plastiğe alerjisi olduğu için kap seçimi yaparken çelik veya porselen kap kullanabilirsiniz. Mama kabını iki günde bir temizlemeniz kap kenarıdaki mamalardaki bakteri üretimini engeller.

Kedi Tuvaleti

Kedinizi dışarıya alıştıracak olsanız bile evde kedi tuvaleti, kedi kumu ve kedi dışkısı ayıklamak için üretilmiş küreğe ihtiyacınız olacaktır. Kedi tuvaletini alırken yetişkin bir kedinin rahatlıkla sığabileceği boyutta almak hem rahatlık hemde ileriye yönelik mantıklı bir seçim olacaktır. Kedi tuvaletini kediniz başta kapalı bir alana girmek isteyebileceğinden üstünü açık bırakırsanız daha rahat alışacaktır. Kedi kumu seçimi yaparken ise kediniz için ince taneli kum tercih etmeniz alışma süreci için ve tuvaletini yapabilme açısından daha iyi olacaktır. Diğer bir ihtiyaç ise kedi kumu küreğidir kedinizin kumunu günde iki defa temizlemeniz öneriliyor çünkü temizlenmediği takdirde kediler pis kuma tuvaletlerini yapmak istemeyebilirler.

Kedi Yatakları

Kedinizin kesinlikle kendine ait bir döşeği olmalıdır. Ayrıca kedi yatağının içine köşeye bir sıcak su torbası koymanız ona annesinin ve kardeşlerinin sıcaklığını hissettirecektir. Dİğer önemli husus ise yatağın hijyenidir, kediniz pis olan bir yerde yatmak istemeyecektir bu nedenle yatağın hijyenine dikkat etmelisiniz.

Kedi Tırmalama Tahtası

Kedi tırmalama tahtası eve yeni gelen kedinizi tırnaklarını törpülemek için almanız gereken bir alet. Eğer tırmalama tahtasına alışırsa bu durum koltuklarınızın lehine olacaktır. Kedinizi tırmalama tahtasına alıştırmak için play sprey denilen spreyi kullanarak dikkatini oraya çekebilirsiniz.

Kedi Tasması

İlk başlarda kediniz tasmayı takmak istemeyecektir ama zamanla alışacaktır. Dışardayken kediniz kaybolabilir ve tasma üzerindeki çıngırak yada üzerine yazacağınız bir telefon numarası sayesinde kedinizi bulabileceksiniz. Ayrıca kediniz tasmaya alıştıktan sonra kendini sahipli ve güvende hissedecektir.

Kedi Tarağı

Kedi tarağı kedinizin deri ve tüy sağlığı için ihtiyacı olan şeydir. Kediniz bu tarakla gün aşırı taramanız hem tüy sağlığı açısından hemde bit yada yaraların erken teşhisinde işinize yarayacaktır.

Kedilerin neden tüy döktüğünü, en az tüy döken kedi ırkları ve bu konu hakkında neler yapabileceklerinizi öğrenmek için buraya tıklayınız!

Kedi oyuncakları

Kediler ses çıkaran, hışırtılı , renkli, parlak şeylerle oynamayı severler. Siz de oyuncak seçimi yaparken bunlara dikkat edebilirsiniz.

 

Sahip Bul

Sahipbul.com 2020 yılında kurulmuş bir blog sitesidir. Evcil hayvanlarınız için en faydalı bilgileri sizlere sunar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu