Kedi BakımıKedi

Kedim Çok Tüy Döküyor Ne Yapmalıyım

Bir çoğumuz hayvan sahiplenmek isteriz fakat aklımıza bazı şeyler takılır. Mesela kedi sahiplenmek isteyenlerin aklına illaki tüy problemi gelmiştir. Kedilerin tüy dökmesi sahiplerine bir hayli zorluk çıkartmaktadır. Bu yazımızda sizin için kedilerin tüy dökmesi hakkında bilgileri derledik. Ayrıca eve yeni gelen kedinizin ihtiyaçlarını merak ediyorsanız buraya tıklayarak ilgili makalemize gidebilirsiniz. İyi okumalar.

Kediler Neden Tüy Döker?

Kedilerin tüy dökmesi tek bir nedene değil birçok nedene bağlıdır. Yaşı, cinsi, kilosu, hayatını sürdürdüğü ortam şartları, beslenmesi, psikolojik durumu, hastalık ve mevsimsel durumlar kedilerin tüy dökmesinde rol oynayan faktörlerdir. Mevsimsel tüy dökümleri, kedilerin doğasında olduğu için kedilerin sağlığı açısından çok önemlidir. Mesela İlkabaharda kediler Kış aylarından kalma kalın tüylerini dökerek, sıcak günler için ince tüyler çıkartırlar. Sonbahar zamanı ise ince tüylerini döküp kalın ve sık tüyler çıkartırlar. Bu döngü kedinin yaşantısı boyunca kesintisiz devam eder.

Kedinin yediği yiyeceklerin besin değerleri düşükse kediler daha çok tüy döker çünkü insanlar gibi kedilerin de düzgün beslenmeye ihtiyacı vardır. Düzgün beslenemezse tüy dökme ve daha birçok rahatsızlığa neden olabilir. Bu durum sadece kedilerde ve insanlarda değil elbette bütün canlılar için geçerlidir.

Kedinin yaşı ilerlediyse aynı insanların saçlarında olduğu gibi doğal olarak daha fazla tüy dökecektir. Fakat yaşını bilmeden sahiplendiğiniz kediniz fazla tüy döküyor diye ilk ihtimal olarak yaşlılığını dert etmeyin.

Daha Az Tüy Dökmesi İçin Yapılabilecekler Nelerdir?

Öncelikle kedinizi besin değeri açısından zengin mamalarla beslemenizi öneririz. Çünkü çoğu kedi yanlış yiyeceklerle beslendiği için çok tüy dökmektedir. Kedinizin yaşına uygun besin değeri açısından zengin mamaları tercih etmenizde fayda var. Proteinin yanı sıra kedinize yeterli miktarda vitamin ve mineral vermelisiniz. Elbette kedinizin suyunu da eksik etmeyin.

Elbette dökülen tüyler bir anda pat diye yere düşmüyor. Köklerinden kopan tüyler kediniz bir yerlere sürtünene veya siz okşayana kadar diğer tüylerin arasında kalıyor. Bu yüzden kedinizi sık sık taramanızda fayda var.

Eğer kediniz tüyleri öbek öbek dökülüyorsa bir veterinere göstermelisiniz. Çünkü bir tür deri hastalığına yakalanmış olabilir.

Kedinizi insan derisinin pH’ına göre üretilmiş şampuanlar ile kesinlikle yıkamamalısınız. Başlıca fazla dökülme sebeplerinden birisi de budur. Kediler için özel üretilmiş kedi şampuanı kullanmak oldukça etkili olacaktır ki doğru olan da kedi şampuanı ile yıkamatır.

Peki Hiç Mi Tüy Dökmeyen Kedi Yok?

Elbette böyle bir şey mümkün değil. En tüysüz gözüken Sfenks (Sphynx) Kedisi bile tüy döküyor. Fakat en az tüy döken ırklar şunlar;

Scottish Fold 

Sfenks (Sphynx) Kedisi

Sibirya Kedisi

Burmilla Kedisi

Habeş (Abyssinian) Kedisi

Siyam (Tonkinese) Kedisi

Devon Rex Kedisi

Sahip Bul

Sahipbul.com 2020 yılında kurulmuş bir blog sitesidir. Evcil hayvanlarınız için en faydalı bilgileri sizlere sunar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu