Köpek SağlığıGenelKediKedi SağlığıKöpek

Köpek ve Kedilerden Bulaşan 10 Hastalık ve Korunma Yolları

Kedilerin ve Köpeklerin bize onlarca konuda faydası dokunsa da bizi hasta etme riskine sahip olduklarını unutmamamız gerekmektedir. Kedi ve Köpeklerden Bulaşan Hastalıkları bilmiyorsanız veya biliyor ama nasıl korunacağınızı bilmiyorsanız bu yazı size oldukça fayda sağlayacaktır.

 

1- Kurtlanma

Belirtileri

Mide Bulanması, Kusma, İshal, Kilo ve İştah Kaybı

Kedi ve Köpekler genelde yuvarlak solucan ve kancalı kurtlar gibi birçok bağırsak paraziti taşırlar. Bu parazitler genelde sokak hayvanlarında ve yavrularda bulunur. Bu sebeple evcil hayvanınızın İç ve Dış Parazit aşılarını düzenli olarak yaptırmalısınız. Bunu yaparak hem kendinizi hem de Evcil Hayvanınızı korursunuz.

2- Saçkıran

Belirtileri

Kaşıntılı, Kuru, Pullu veya Kabuklu kırmızı döküntüler

Eğer evcil hayvanınız size dokunduktan sonra cildinizde yanma veya kaşınma oluyorsa hiç vakit kaybetmeden önlem almaya başlamalısınız. Saçkıran bilindiği üzere bulaşıcı bir hastalıktır eğer size veya hayvanınıza saçkıran teşhisi konulduysa yayılmasını en aza indirmek için temasa geçilmiş her şeyi temizlemeli ve dezenfekte etmelisiniz.

3- Kedi Çiziği

Belirtileri

Isırık veya Çizik, Ateş, Şişmiş Lenf, Baş Ağrısı, Boğaz Kaslarında veya eklem bölgelerinde şişlik
veya kabarma, İştah Kaybı, Halsizlik

Kedi Çizikleri tahmin ettiğinizden daha ağrılı ve acılı olabilir ve aynı zamanda bakterileri de beraberinde getirir. Cornell Koleji Veteriner Kliniğine göre “Bu bakteriyel enfeksiyon genellikle kediden insana ısırık veya çizik yolu ile bulaşmaktadır. Eğer belirli belirtileri gösteriyor iseniz hemen bir doktora başvurmanızı öneririz.

4- Giardiyaz

Belirtileri

İshal, Yağlı görünümlü dışkı, Mide Bulantısı, Kusma, Karın Krampları

Hem kedi hem Köpekler bu paraziti dışkılarından geçirebilirler. Oregon Veteriner Birliğinin anlattıklarına göre Giardiyaz, Kuzey Amerika’daki bakteriyel olmayan ishalin en sık görülen nedenidir. Belirtileri bir ila iki hafta sürebilir ve Uygun tedavi ile çok olumlu sonuçlar alınabilir.

5- Toksoplazmoz

Belirtileri

Ateş, Baş Ağrısı, Kas Ağrıları, Konfüzyon, Nöbetler, İshal ve Kusma

Çoğu kedi sahibinin bildiği Toksoplazmoz, genellikle kedilerin dışkısandan geçen bu parazit, dışarıda yemek yemenin bir sonucu olarak görülür. Ayrıca, kediler belirtilerini genelde göstermezler ve bu daha da tehlikelidir çünkü Kediniz Toksoplazmoz parazitini taşıyor olabilir ve sizin bundan haberiniz bile olmayabilir. Bu sebeple temizliğinizi daha özenle yapmalı ve düzenli olarak kedinizin aşılarını ve testlerini yaptırmalısınız.

6- Leptospirosi

Belirtileri

Baş Ağrısı, Ateş, Kas Ağrısı, İshal, Mide Bulantısı ve Kusma

Leptospirosi, idrar veya su yoluyla bulaşan potansiyel olarak ciddi bir bakteriyel enfeksiyondur. Köpek veya Kediler kirli bir suyu içtikleri zaman bu hastalığa yakalanmaları çok olsaı bir durumdur. Ayrıca bu bulaşıcı bir hastalık olduğu için hayvandan hayvana veya hayvandan insana da bulaşabilir.

7- Pasteurella

Belirtileri

Kızarıklık, Şişlik, Ağrı, Ateş

Pasteurella Köpek ve Kedilerin üst solunum yollarında çoğunlukla bulunan bakterilerdir. Bu enfeksiyon Çizikler ve Isırıklar yolu ile bulaşabilir ve Lokal bir deri enfeksiyonu olarak karşımıza çıkar. Antibiyotikler ile kolayca temizlenebilir.

8- Salmonellez

Belirtileri

İshal, Ateş ve Mide Ağrısı

Salmonellez, Köpek ve Kedilerin dışkılarından insana bulaşabilir. Köpek veya Kediler çiğ et ile besleniyorlarsa ortamdan veya yedikleri bu çiğ etlerden bu paraziti alabilirler. Ve bu enfeksiyon çok ciddi bir tıbbi yardım ister. Eğer belirtileri siz veya hayvanınız gösteriyor ise hiç vakit kaybetmeden bir Doktora gözükmeli ve gereken tıbbi yardımı almalısınız.

9- Uyuz

Belirtileri

Kaşıntı, Döküntü, Kabuklanma ve Saç Dökülmesi

Uyuz genelde Köpeklerde bulunan akarların neden olduğu yaygın bir deri hastalığıdır. Bulaşıcı özellikli akarlar derinin altına girerek kaşınmaya ve tahrişe neden olurlar Tedavisi kolay olsa bile birkaç hafta sürebilir.

10- Kuduz

Belirtileri

Saldırganlık, Korku, Aşırı Tükürük, Dengesizlik, Felç ve Nöbetler

Bu hastalık o kadar korkunçdur ki dünyada yılda 60.000 e yakın insanı öldürmektedir. Bu virüs kuduz olan hayvanın tükürüğünden ısırık yolu ile bulaşıyor ve gastalığın belirtileri gözlemlenmeye başladığında ölümcül olabiliyor.

Neyse ki kuduz aşısı oldukça etkili bir aşıdır, ancak tedibir elden bırakmamalı evcil hayvanınızı açık havada daima izlemeli ve vahşi hayvanlardan korumalısınız.

Köpek ve Kedilerden Bulaşan 10 Hastalık ve Korunma Yolları

Sahipbul.com ekibinden evcil hayvanınızın size hastalık bulaştırmasını önlemek için hazırladığı bazı ipuçları;

  1. Hayvan atıklarını evinizde asla bulundurmayın.
  2. Birşey yemeden veya içmeden önce evcil hayvanınız ile temasta bulunduysanız daima elleriniz bol köpükle yıkamalısınız.
  3. Ve bu en Önemlisi! Eğer evcil hayvanınız herhangi bir hasatlığın en ufak bir belirtisini bile gösteriyorsa hiç vakit kaybetmeden onu bir Veteriner hekime götürün ki hem evcil hayvanınız hem de siz sağlıklı ve huzurlu kalın.

 

Bu ve Bunun gibi kedi ve köpek sağlığı ile ilgili daha fazla içerik için Kedi Sağlığı veya Köpek Sağlığı kategorilerimizi inceleyebilirsiniz.

Sahip Bul

Sahipbul.com 2020 yılında kurulmuş bir blog sitesidir. Evcil hayvanlarınız için en faydalı bilgileri sizlere sunar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu