KöpekKöpek BakımıKöpek Sağlığı

Köpekler İçin Çok Faydalı 5 Sebze

Köpek bakımının en önemli kısımlarından birisi hiç şüphesiz beslenmedir. Köpeklerde Yavruluktan sonra doğru ve yeterli besin değerine sahip yiyecekler vermek hayatlarının her döneminde sağlıklı ve daha dinç olmalarını sağlarken daha uzun ve daha mutlu bir yaşam sürmelerini sağlar. Köpek beslemek denince genelde herkesin aklına et ve et ürünleriyle besleme gelir, bu çok normal fakat sebzelerin de köpekler için ayrı bir önemi bulunmaktadır. Bu yazımızda ise küçük dostlarımız için çok faydalı 5 yiyeceği size sunarız, iyi okumalar. 😊

1 – Taze Fasulye

Şaşırmış olabilirsiniz fakat evet bu doğru! Köpekler genelde taze fasulyeyi çok sever. Çoğu köpeğin büyük keyifle yediği taze fasulye aynı zamanda köpekler için adeta bir sağlık deposudur, içinde omega-3 yağ asitleri, kalsiyum, manganez, A, C ve K vitamini ayrıca potasyum içeren taze fasulye köpekleriniz için mükemmel bir besin kaynağıdır.

2 – Balkabağı

Balkabağı köpekleriniz için çok sağlıklıdır Ülkemizde fazla bulunmasa da yabancı ülkelerdeki köpek sahipleri genelde hep köpeklerine balkabağı maması vermektedir. Yüksek lif içermesi sebebiyle balkabağı köpeklerinizin sindirim sistemi için destekleyici bir besinken aynı zamanda kabızlığı ve ishal de önleyen harika bir antioksidandır. Daha fazlası da var balkabağının içerisinde bol miktarda A vitamini de bulunması bu yiyeceğin köpekleriniz için daha sağlıklı olması anlamına gelmektedir. Bununla da kalmaz balkabağının çekirdeği de köpeklerin idrar yolları sağlığı için destekleyicidir.

3 – Ispanak

İnsanlara olduğu kadar köpekler için de sağlıklıdır. Yüksek miktarda demir içerirken kanseri engelleyici etkisi olan ıspanak köpekler için hem sağlıklı hem de leziz bir yiyecektir.

4 – Tatlı Patates

Neredeyse her köpeğin zevkle yediği tatlı patates lezzetli olduğu kadar sağlıklıdır da. İçerisinde bolca A, C ve E vitamini bulunan tatlı patates köpekler için çok faydalıdır. Bunun yanı sıra kalsiyum, demir, ve potasyum içermesi ile köpeğinizin sağlığını daha da güçlendirecektir.

5 – Brüksel Lahanası

Evet doğru okudunuz Brüksel Lahanası! Belki köpeğinizin hiç hoşuna gitmeyecek ancak bu şifa deposu yiyeceği köpeğinize az miktarda da olsa yer vererek A, B1, B6, K vitamininin dışında manganez ve potasyum içerikli bir sağlık deposunu köpeğinize yedirmiş olursunuz ve bununla da kalmaz Brüksel Lahanası son derece zengin lif kaynağıdır.

Sahip Bul

Sahipbul.com 2020 yılında kurulmuş bir blog sitesidir. Evcil hayvanlarınız için en faydalı bilgileri sizlere sunar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu