Kuş

Muhabbet Kuşu Nasıl Bakılır

Muhabbet kuşları neredeyse hepimizin zamanında sahiplenmiş olduğu bir kuş türüdür. Cıvıl cıvıl sesleri herkesi mest etmektedir. Peki bu küçük dostlarımıza nasıl bakmalıyız?

  • Beslenme

Yapılan araştırmalara göre ev ortamında beslenilen muhabbet kuşlarının hastalık nedenleri %90 yanlış beslenme nedeniyle oluşuyor.

Yanlış beslenme sonucu ;

İshal sindirim, sistemi bozukluğu ,yağlanma ,şişmanlama ,karaciğer yağlanması ve besin eksikliği bağışıklık sisteminin zayıflaması gibi sonuçlar çıkabliyor.

Muhabbet kuşlarının doğal yapısına göre beslenmesi bir çok hastalığınıda ortadan kaldırmış oluyor.

Beslenmeye suluk ile başlıyalım. Muhabbet kuşlarının sulukları hergün düzenli olarak temizlenmeli ve içme suyu ile doldurulmalıdır eğer çeşme suyu kullanıcaksanız suyun mutlaka bir gün önceden dinlenirilmiş olması gerekmektedir. Kuşunuzun suyuna 10 günde bir 2 damla elma sirkesi damlatmanız bağırsaklarındaki parazit ve mantarlara karşı etkili olacaktır ve kuşunuzun suyuna haftada bir 2 damla limon suyu damlatırsanız C vitamini ihtiyacını karşılamasına ve eğer kiloluysa kilo vermesine yardımcı olacaktır.Vitamin konusunda sağlıklı bir kuşun suluğun haftada bir kere üreme döneminde ise haftada iki kere olacak şekilde yapılır.

Muhabbet kuşlarının ana besini tohumlardır, piyasada birsürü kuş yemi vardır bu seçimleri yaparken dikkat etmeniz gerekenler ise ;

Kuşunuzun yaşı ve türüdür.

Yavru muhabbet kuşlarının gagaları tam olarak gelişmediği için yavru yemi verilmelidir. Bir diğer dikkat edilmesi gereken şey ise kuşunuzun alışık olduğu yemi kullanmak ve sürekli yem değiiştirmemektir. Yemlik konusunda ise yemlikteki yemler elek ile elenerek iiçindeki kırıntılardan temizlenmelidir. Meyveli krakerler ve Dal Darısı muhabbet kuşlarının çok sevdiği besinlerdir ama sık verilirse bu durum kendi yemlerini yemelerini engeller bu yüzden az sıklıkla vermek en doğrusu olacaktır.

  • Kafes Ve İçinde Bulunması Gerekenler

Öncelikle kafes geniş olmalıdır. Muhabbet kuşları için kafes ölçüleri 45 cm genişlik , 40 cm derinlik , 40 cm yükseklik şeklinde olmalıdır. Kafes satın aldığınzda kafesle beraber verilen plastik tünekleri kullanmayınız bunların yerine tahta tünekler yada tünek olarak kullanabileceğiniz ağaç dallarını  tercih etmeniz daha iyi olacaktır. Kafeste bulunması gerekenlerden en önemlileri  ise suluklar ve yemliklerdir bir adet kuşunuz varsa 100ml suluk yeterli olacaktır ve dışardan takılan suluk tercih etmeniz daha iyi olacaktır. Kafesiniz uygun ise akıll yemlik kullanabilirsiniz. Hergün düzenli olarak yemleri tazelemelisiniz.

Gaga taşı ve mineral blok kuşların kalsiyum ve mineral ihityacını karşılar.Gaga ve tırnakların törpülenmesine yardımcı olur. Bu ürünler kafeste bulunmadığı sürece tırnakları ve gagaları uzar ve kesilmek zorunda kalır. Kuşların yediği yemlerin sindirilmeine yardımcı olan kuş kumunun mutlaka kafeste olması gerekiyor ama kuş kumu seçerken organik olanını tercih etmelisiniz. Muhabbet kuşları kafes içinde oyuncakları severler, oyuncaklar sayesinde stress atıp keyifli vakit geçirirler ama oyuncak seçimi yaparken boyalı, kimyasal olmayan , sivri köşeli şeyler tercih edilmemelidir. Salıncaklar kuşların en sevdiği oyuncaklardandır.

Kuşlar banyo yapmayı çok sever kış aylarında bir kez , yaz aylarında ise 3 günde bir kez kafese banyoluk asabilirsiniz. Banyo suyuna sirke eklemeniz kuşunuzu bit ve mantarlardan arındıracaktır.

Kafes tabanına gazete veya renkli kağıtlar tercih etmek yerine düz beyaz havlu kağıt daha iyi olacaktır. Kafes taban malzemesi olarak kedi kumu, çam paleti , mısır granülü dışkıyı kurutarak kafes ve oda içerisindeki kokuyu engeller. Kuşların dışkıyla temasını kesmek için mutlaka kafes taban ızgarası bulunmalıdır. Ayrıca kafes tülü alarak kuşunuzun tüy dökme ve yem kabuklarının dışarıya atılmasını önlemiş olursunuz. Kafes içerisine asla ayna konulmamalıdır bu durum kuşunuzun sizinle olan yakınlığını olumsuz etkiler.

 

Sahip Bul

Sahipbul.com 2020 yılında kurulmuş bir blog sitesidir. Evcil hayvanlarınız için en faydalı bilgileri sizlere sunar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu