KediGenelKedi Bakımı

Scottish Fold Kedilerin Özellikleri ve Bakımı

Sevimli görünüşü ile sizi adeta kendisine aşık edebilecek son derece insan canlısı Scottish Fold türü kediler sevimlilikleri ile her yerde mutluluk saçan nadir kedilerden birisidir.

Son dönemlerde evcil hayvan sahiplenme oranın artması ile birlikte Hayvanseverler, Scottish Fold türü kedilere diğer tür kedilerden daha çok ilgi göstermişlerdir.

Bu sebeple Sahipbul.com ekibi olarak Scottish Fold kedi türü ile ilgili önemli bilgileri bu yazımızda toplamaya karar verdik.

Kısaca Tarihçeleri

Scottish Fold kedisinin tarihçesi oldukça kısadır. İlk olarak 1961 yılında İskoç çiftçi William Ross komşusunun çifliğinde Suzia adında ilginç ve sevimli bir kedi görür. William, Suzie’yi bulduğu gibi Anne ve Babasını aramaya başlamıştır.

William, Suzie’nin Annesini bulur Suzie’nin Annesi beyaz renkte ve kulakları normal bir kedidir işim garip tarafı ise Suzie’nin kulakları ilginç bir biçimde içe kıvrıktır. William ne kadar arasa da Suzie’nin Babasını bulamamıştır.

Aradan geçen bir yılın ardından Suzie kendisi ile aynı özelliklere sahip iki kedi yavrusu doğurur bunlardan birisini William sahiplenir. Bu andan itibaren Scottish Fold kedi türü dünyadaki en popüler kedi türlerinden birisi olmayı başarmıştır.

Scottish Fold Kedilerin Özellikleri

Scottish Fold kediler oldukça akıllı. uslu, sakin, cana yakın ve oldukça uysal bir karaktere sahiptir. Sık ve kısa tüylere sahiptir. Kendisini diğer kedilerden ayıran en önemli özelliği ise içe dönük kıvrımlı kulaklarıdır. Bu kulakların sebebi ise Scottish Fold türü kedinin aslında genetik bir mutasyon sonucu ortaya çıktığının göstergesidir. Ne çok büyük ne çok küçük bir yapıya sahiptir genellikle 4 ila 6 kilo arasında değişmektedir.

Scottish Fold türü kedilerin karakteristik özellikleri

Scottish Fold kediler oldukça sakin, akıllı ve ev için uygun bşr yapıya sahiptirer. Genelde çocuklar ile iyi geçindikleri için çocuklu aileler tercih etmektedirler.

Oyuncu bir türdür ve bu sebeple oyun isteğinizi asla geri çevirmez fakat oyun oynayacağı
kişileri kendileri seçer ve o kişi ile oyun oynarlar.

Scottish Fold kediler aynı zamanda kolay eğitilebilirler zeki ve uyumlulardır aynı zamanda ev eşyalarına zarar vermezler. Asla diğer insanlara ve yabancılara karşı saldırgan ve korumacı bir şekilde yaklaşmazlar.

Pek enerjik bir yapıya sahip olmadıkları için geceleri onunla zaman geçirip yorarak
geceyi uyuyarak geçirmesini sağlayabilirsiniz.

Scottish Fold

Scottish Fold Kedilerin Bakımı

Diğer kedi türlerinin aksine Scottish Fold kedi türünün bakımı oldukça kolaydır. Herhangi bir mide rahatsızlığı bulunmadığı için normal mamalar ile besleyebilirsiniz.

Tüy yapısı sık ve kısa olduğu için çok da deri hassasiyeti göstermezler. Sadece yılın belirli günlerinde ve özellikle
İlkbahar aylarında tüy değişimi gösterirken özel mamalar ve damlalar kullanmaj faydalı olabilecektir.

Scottish Fold Kedilerin Çiftleşmesi

Scottish Fold kediler asla kendi türleri dışında kediler ile çiftleştirilmemelidir. Bunun sebebi kıvrak kulak genleri taşıyan kedinin çiftleştirilmesi sonucu ortaya çıkacak yavrunun hastalıkları ve genetik bozuklukları olma olasılığı oldukça yüksektir.

Hatta bazı ülkelerde Scottish Fold türü kedinin farklı cins kediler ile çiftleştirilmesi
kanunen yasaklanmıştır.

Fakat Scottish Fold kediler kendi türlerine oldukça benzeyen British Shorthair kedi türleri ile çiftleştirilebilir bunun sebebi ise ortaya çıkacak yavruların bir kısmının düz kulaklı bir kısmının kır

Scottish Fold Sağırlar mı?

Bazı beyaz tüylü Scottish Fold kedilerde sağırlık rastlanabilir fakat bu durum kesinlikle türe özel değildir. Genel olarak bütün beyaz tüy geni taşıyan kedilerde görülen bir rahatsızlıktır.

Scottish Fold kediler bazen kulakları nedeni ile akıntı gibi rahatsızlıklar ile karşı karşıya gelseler de bu o kadar da büyük bir problem değildir.

Scottish Fold Türü Kediler Ne Kadar Yaşarlar?

Scottish Fold kediler sağlıklı ve uygun koşullarda büyütülür ise 12 ila 17 yıl arasında ömürleri olduğu tespit edilmiştir.

Fakat Scottish Fold kediler genetik mutasyon ile ortaya çıktığı için bazı hastalıklara daha yatkınlardır bu sebeple yaşam süreleri koşullara bağlıdır.

Nasıl Bir Scottish Fold Kedi Sahiplenirim?

Scottish Fold kediler oldukça ender bulundukları için maalesef sahiplendirilmek yerine aşırı fahiş fiyatlara
satılmaktadırlar. Sahipbul.com ekibi olarak evcil hayvan ticaretinin her türlüsüne karşıyız bu sebeple kesinlikle
Evcil hayvan satın almamanızı Scottish Fold kedisi hariç farklı bir tür kediyi sahiplenmenizi öneriyoruz ve emin olun Sahiplendiğiniz türü ne olursa olsun minik kediniz sevgi ihtiyacınızı giderecek ve sizinle çok yakın arkadaş olacaktır.

Eğer kediler ile ilgili diğer yazılarımıza da göz atmak isterseniz Kedi Kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Sahip Bul

Sahipbul.com 2020 yılında kurulmuş bir blog sitesidir. Evcil hayvanlarınız için en faydalı bilgileri sizlere sunar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu